Автор Тема: Прехвърляне на предприятие по чл.15 от ТЗ  (Прочетена 8200 пъти)

Ася

• Гост
Здравейте.Прехвърлих персонала още на 10.03. с програмката на НАП по чл.123.От 11.03.2011г. прехвърлях и хората от програма в програма говора за ТРЗ програмата.Навсякъде по дискусиите пише че съгласно чл.123 от КТ не е необходимо да се пускат допълнителни споразумения на всеки един и четох, че е възможно да се изготви заповед, в която да се цитират имената на прехвърления персонал.И това направих.Вписах персонала в първоначалния инструктаж на предприятието правоприемник.Издадох им от новите служебни бележки за първоначален инструктаж.Сега искам да започна със счетоводството.Моля да ми кажете, кои счетоводни статии да взема.Самата цена, на която е закупена в договора за покупко продажба пише че 2000лв.са дадени на датата на договора, а другите 380 000 трябва да се платят до 2014г.Как да го отразя това?Във фирмата имам много ДМА.Насочете ме кои статии да взема.Фирмата има и кредити.И автомобил в лизинг скоро изтичащ.Благодаря Ви!!! Незнам, кои счетоводни статии да взема.В самото ЕТ имам още движение.Но самото прехвърляне на сметките трябва да е към 09.03.2011г.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Прехвърляне на предприятие по чл.15 от ТЗ
« Отговор #1 -: 25 Март 2011, 21:57 »
трудно ще е от тук ...

като сламка - ползвай  една разчетна  сметка за поемане  на активите и пасивите
ДТ разчетната сметка  Х  / Кт  заеми, доставчици, кредитори ..

за активите – по цена на придобиване като тя се формира като сума от  приетите пасиви и дължима сума при продажбата на ЕТ   
ДТ 20, 30... / КТ разчетна с/ка  Х
тук малко отзад напред ще тръгнеш за да може накрая  в Кт на разч.с/ка  Х  да ти остане въпросното задължение към  "ЕТ " =382 хил. от които ще се платят  2 хил.

Ася

• Гост
« Отговор #2 -: 26 Март 2011, 18:17 »
До колкото знам трябва да се прехвърлят по балансова стойност активите.Обаче одеве като се загледах понеже съм на бизнес навигатор жената, която поддържа програмата ми направи експорт от едната фирма на другата по определени сметки.обаче стойността на активите която се прехвърля в другата фирма не отговаря на аналитичната стойност.Не мога да разбера откъде идва разликата.Като отворя 20 група аналитични оборотни ведомости сумата не е същата като на тази от експорта.

СН

• Гост
« Отговор #3 -: 18 Април 2011, 10:43 »

И НА МЕН МИ ПРЕДСТОЙ ПРЕХВЪРЛЯНЕ
oт ЕТ се прехвърля и ДМА –кола към ЕООД.
        - Покупна цена – 6000 лв. АО- 4000 лв. , балансова -2000
        - пазарна – 7500 лв.
ЕТ-        ОПЕРАЦИЯ   ДТ-499/КТ-20- 2000 ЛВ
ЕООД  -ОПЕРАЦИЯ 1.  ДТ-20/КТ 499-  7000 ЛВ
                               2.  ДТ 499/КТ 123 -5000 ЛВ
ПРАВИЛНО ЛИ СЪМ ИЗВЪРШИЛА ОПЕРАЦИЯТА

СН

• Гост
« Отговор #4 -: 18 Април 2011, 10:54 »
малка грещка-кт 123-5500

Trapper

• потребител
« Отговор #5 -: 18 Април 2011, 11:57 »
Виж операциите на Ели. Не се отчита печалба или загуба. Стойността на приодибиване се разпределя между разграничимите активи.  Автомобил на лизинг не може да се прехвърли.

СН

• Гост
« Отговор #6 -: 18 Април 2011, 12:14 »
автомобила не на лизинг, а е в актива на ЕТ-то.
ЕООД -то изкупува ЕТ-то, което след това се заличава. Собственика е едно и също лице и  за да няма проблем със свързани лица, предполагам,че в договора по прехвърляне трябва да се посочи пазарната цена.

но още не е направено нищо. Само говорихме с адвокат и ние трябва да му кажем цената. За да се определи цената на ЕТ-то предварително разигравам цифрите. Ако имате инструкции какви са стъпките, моля  да ме насочите .

plankov

• потребител
  • За един свят с мнооого варени моркови :P
« Отговор #7 -: 18 Април 2011, 12:35 »
И що да не може - лизингов автомобил да се прехвърли

Активите требе да се прехвърлят по справедлива стойност, а не по балансова

Демек -
Дт 490 "Покупка на ЕТ"
 Кт пари, платени за придобиването на ЕТ-то

И после:
Дт Активи
   Кт 490
Дт 490
   Кт Пасиви

и те тука стана интересното 490-та требе да стане на нула...
което е малко вероятно

Забравих да спомена - ДМА и ДНА не се прехвърлят с натрупаните амортизации... демек все едно си ги купуваш новички. И да не забравиш, че срокът им на годност по всяка вероятност няма да е като за нови, а ще е като примерно 2,33 или нещо такова