Автор Тема: Я нещо за осигурителния стаж за пенсиониране  (Прочетена 2365 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Ако едно лице през 2009 година е работило на трудов договор 4 часа и в същото време е упражняващо свободна професия, колко осигурителен стаж ще му се събере за пенсиониране?

HashFlare

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: Я нещо за осигурителния стаж за пенсиониране
« Отговор #1 -: 05 Ноември 2010, 23:40 »
Барми, къде е уловката?

небесна

• потребител
« Отговор #2 -: 05 Ноември 2010, 23:55 »
ми според мен само 1 година, ако като свободна професия се е осигурявал на минималния или друг праг
помня, че се зачитаха в повече за стаж само времената, в които е било лицето осигурявано по трудов договор на пълно работно време

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 06 Ноември 2010, 08:36 »
Убедена съм, че това Барми го знае, дори когато е пресушил и последното буре ром:

КСО
чл.9
(8) Зачита се за осигурителен стаж при пенсиониране, ако това е по-благоприятно за лицата, в съотношение 4 години за 5 години от трета категория времето, през което лицата са работили по трудов договор при пълно работно време и:

2. (доп. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) са упражнявали трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски или в неперсонифицирани дружества;

И се чудя какво ли ми готви?

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #4 -: 06 Ноември 2010, 10:00 »

И се чудя какво ли ми готви?

Засега лозови сърми, хихи - без осигуровки.

И подхранвам желанието си да беся и да бутам.
Когато се опитват да вдигнат възрастта за пенсия и осигурителния стаж, е много по-важно да придобиеш право на пенсия, отколкото да  гониш висок размер на пенсията. Така че при промяна на условията за получаване на правото на песниониране, някой трябва да помисли и за промяна на ал. 8 от чл. 9.

А най-вече трябва да се помисли дали изобщо едно самоосигуряващо се по някакъв повод лице, трябва да бъде считано и за осигурявано.
Както и осигуряваните при повече от един осигурители

Беше хубаво, кагото хал хабер си нямах от КСО и не ми е трябвало да имам. Беше трудно, като ми се наложи да почна да го изучавам.  Беше въодушевяващо, когато понаучих някои основни норми от него. Подтискащо е като се замислиш какво точно си научил.

Кой казва, че знанието е сила? Аз все още знам само а-то и бе-то и съм отчаяна. А тези, които знаят много повече, откъде намират сила да запазят хладнокръвие. Сигурно знанието им е дало достъп до много вратички, през които тайничко минават.
Ключова дума тайничко

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #5 -: 06 Ноември 2010, 21:03 »
Цитат
Засега лозови сърми, хихи - без осигуровки
Със сос "а'бордаж"

niki67

• потребител
« Отговор #6 -: 07 Ноември 2010, 10:26 »
Беше хубаво, кагото хал хабер си нямах от КСО и не ми е трябвало да имам. Беше трудно, като ми се наложи да почна да го изучавам.  Беше въодушевяващо, когато понаучих някои основни норми от него. Подтискащо е като се замислиш какво точно си научил. 
Браво, Барми!