Автор Тема: МЛМ  (Прочетена 2627 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
МЛМ
« -: 15 Март 2011, 13:37 »
Днес получавам последните банкови извлечения за 2010 на едно ЕООД, което уж нямаше дейност през последните 6-7 месеца. И с ужас установявам, че по сметката му е постъпила сума от стотина лева от фирма с МЛМ бизнес с текст "Отстъпки покупки". Утре имам среща с управителя за изясняване на случая, но цялата работа хич не ми харесва. Има ли шанс въпреки този текст нещата да бъдат представени като получаване на заплащане по комисионерска услуга.
Знае ли някой как документират МЛМ бизнеса си  ЛР Хелт & Бюти?

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: МЛМ
« Отговор #1 -: 15 Март 2011, 13:42 »
МЛМ-тата не работят ли само с физически лица?

Барми

• потребител
« Отговор #2 -: 15 Март 2011, 13:54 »
Явно не. Иначе как по фирмената сметка щеше да е получен този превод.
Погледнах в сайта им. Има формуляр Заявление за сътрудничество, който може да бъде попълнен и от юридическо лице

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 15 Март 2011, 13:58 »
Иначе как по фирмената сметка щеше да е получен този превод.

Такава имАл, такава дал.
Неизбежен е тегавия разговор със собственика.

Барми

• потребител
« Отговор #4 -: 15 Март 2011, 14:00 »
Ясно, аз имам някакво мнение за друга подобна фирма. Но не съм сигурни, че всички с този бизнес го документират по един и същи начин

Барми

• потребител
« Отговор #5 -: 15 Март 2011, 15:05 »
Ако съм счети на МЛМ компания, може би ще разсъждавам така:

Вариант 1.
Продажбите на стоките се отчитат по цената, която се дава на сътрудника, т.е каталожната цена минус отстъпката, полагаща се на сътрудника, който директно осъществява продажбите с крайния потребител. Ако на този сътрудник трябва да се издаде фактура, ще му издам. Ако не трябва да се издаде фактура, включвам тези суми в отчетите за продажбите. Всички парични бонуси, които съобразно маркетинговата политика се полагат на сътрудниците и които постъпват по банковите им сметки или се изплащат в брой, ще третирам като комисионни услуги и ще изисквам фактури или ще правим СИСове. По този начин ще предпазя от излишни данъчни разправии малките сътрудници, които пазаруват главно за себе си и за своя малък кръг познати и не правят нива, които им носят парични постъпления

Вариант 2
Издавам фактури на всички регистрирани сътрудници за закупените от тях стоки. При получаване на паричен бонус, им издавам кредитно известие.

Мисля, че вариант 1 е по-удачен. И подозирам, че повечето компании правят нещо такова. Но защо като превеждат пари не напишат по-удачен текст. Или само нас са прецакали?